Admin

Our Staff

Office Staff
Tammy Beaulieu, Office Manager/Bookkeeper
Terrie Meyer, Attendance/Registrar
Brenda Cuffee
Office Associate

Clinic
Jacqueline JacksonNurse

Pre-Kindergarten
Colleen Hinson, Room 5, x52419
Thu Thuy Kahler, Room 5, x52419



Kindergarten
Julie Copley, Room 6, x52420
Colleen Daughtry, Room 8, x52422
Jessica Dennis, Room 10, x52424
Alissa LeTourneau, Room 11, x52425

Stefanie Stacy, Room 7 x 52421
Lauren Troullier, Room 9, x52423


First Grade
Kristin Cole, Room 12, x52426
Jennifer Baker, Room 13, x52427
Erica Hamilton, Room 16, x 52430
Lydia Hicks, Room 14, x52428
Allyson Moreland, Room 15, x52429
Caroline Frey, Room 17, x52431



Second Grade
 Deidre Harmon, Room 20, x52434
Kristen Herrera, Room 19, x52433
Melissa Luft, Room 22, x52436
Rebecca Rector, Room 18, 52432
Tamesha Reeves, Room 21, 
x52435


Third Grade
Stacey Askew, Room 23, x52437
Mary Bowen, Room 27, x52440
Shannon Donahue, Rm 28, x 52441
Jennifer Fernandez, Room 26, x52439
Lydia Hallman, Room 24, x52458
Danielle Phelan, Room 25, x52438
  



Fourth Grade
  
Donna Hart, Room 29, x52442
Michelle Hanley, Room 30, x52443
Denise Hickey, Room 31, x52444
Elise Williams, Room 32, x52445



Fifth Grade
Kimberly Williams, Room 33, x52446
Brianna Coburn-Watson, Room 34, x52447
Holly Johnson, Room 36, x52449
Elizabeth Rodriguez, Room 37, x52450
Autumn Bartlett, Virtual
  



Special Education
Michelle Jackson, Special Education K-1, Room 41, x52452
Andrew Williams, Special Education K-1, Room 41, x52452
Amy Woolwine, Special Education , 4th-5th Reading,Room 40, x52461
Dennis Hardy, Special Education, 4th- 5th Mathematics, Room 40, x52461
 Leanna Smith, Speech Therapy, Library, x52414



Specialists
Jeanne Dodd, Instructional Technology Specialist
                    , Technology Support Technician
Kate Carter, Reading Specialist, Room 1, x83857
Lindley Fox, Music, Room 2, x52416
Peggy Muse , Music .2, Room 2, x52416
Cherilyn Colbert, Art, Room 4, x52418
Susan Arnold, Art .2, Room 4, x52418
Justin Brown, Strings, Cafeteria, x83840
Mary Banks, Physical Therapist, Stage, x83840
Melissa Power, Occupational Therapist, Stage, x83840
Nicole Stanley, Physical Education, Gym, x52453
Christine Lawler, ELL, SOL Room
Ashley Jaeger, Military Counselor, SOL Room, x52457
Eileen Pewterbaugh, PALS, PALS Room, x52454
Amber Nachman, Gifted Resource Teacher, Room 38, x52451
Tamara Schubart, School Counselor, Room 39, x83852

                         , School Counselor .2, Room 39, x83852
 Barbara Baxter, Psychologist
Autumn Bartlett, Library Media Specialist, LMC Office, x83859



Teacher Assistants
                      , Security Assistant, Front Desk
Melissa Rivera, Library Media Assistant, Library x52412
DJuan Tucker, General Assistant, Main Office
Donna Morales, Special Education, Pre-K, Room 5
Kathleen Barnett, Special Education, K-1, Room 41
Debra Gordon, Special Education, K-1, Room 41
Rachelle Dyer, Special Education, Grade 3, Room 40
Robin Cooper, Special Education, Grade 4, Room 40
Kristen Euler, Kindergarten, Room 8
Teresa Donaldson, Kindergarten, Room 6
Shannon Koepp, Kindergarten, Room 9
Ashley Hardy, Kindergarten, Room 11
Joanne Spivey, Kindergarten, Room 7
Sandy Reimers, Kindergarten, Room 10
Marc Gonzales, Physical Education, Gym
Marcus Howard, Physical Education, Gym
Darius Samuel, Physical Education, Gym

Kayla Bailey, Physical Education, Gym



Custodians
Marieo Billups, Head Day Custodian, Custodial Office, x83862
Tongie Rodriguez, Head Night Custodian, Custodial Office, x83862


Cafeteria
Julia Williams, Cafeteria Manager, Cafeteria, x83849
Ma-Ethel Ventura, Cafeteria Worker, Cafeteria, x83849
Leslie Brinson, Cafeteria Worker, Cafeteria, x83849
 
Lesa Springs, Cafeteria Monitor